Menu

Katniss i Peeta: Opowieść o wielkiej, sile miłości

Nowe życie, Katniss i Peety Mellarków

Niezgodna - nie oceniaj książki po okładce

karamel56

Hej. Dzisiaj postanowiłam poruszyć temat który męczy mnie od dawna. Mianowicie temat Niezodnej. 

Jak dobrze wiecie, prowadzę drugiego bloga (właśnie o Niezgodnej). Ostatnio znów zaczęłam na nim pisać. Niestety nie pojawiają się tam czytelnicy. 

No więc ja, jako ja, zaczęłam się zastanawiać dlaczego nikogo tam nie ma? Przecież Niezgodna to dosyć popularna seria... czy nikt jej nie lubi? Czy nikt nie rozpaczał po Wiernej tak jak ja? Czy nikt nie chce się dowiedzieć co by mogło być dalej? 

Poszperałam, poszukałam i dowiedziałam się że Niezgodną czytało bardzo wielu ludzi - więcej niż Igrzyska Śmierci. Niestety spora część albo utknęła pomiędzy pierwszą a ostatnią częścią, albo czytała tylko jedą z książek. 

 Zaniepokoiło mnie to, że wiele osób które czytały i to i to (czyli i Niezgodną i Igrzyska) twierdzi że Niezgodna jest plagiatem. I z tym się nie zgodzę. 

******************************************

1. Rozumiem że to, że Niezgodna została wydana 3 lata po Igrzyskach niczego nie polepsza. Nie wiem jednak czemu dużo osób twierdzi że to plagiat. 

2. Seria: Niezgodna - opowiada o losach 16 Beatrice ,,Tris" Prio której życie diametralnie się zmienia po tym jak dowiaduje się że jest Niezgodna. Na ceremonii zamiast wybrać Altruizm dołącza do Nieustraszonych. Tam poznaje Tobiasa, który z czasem staje się jej chłopakiem. W między czasie pomiędzy frakcjami wybucha krwawa walka, a Tris jest jednym z jej powodów. Kiedy kończy się jedna wojna, wybucha druga. Tym razem po za granicami zrójnowanego Chicago. 

Młoda dziewczyna musi dokonać niewyobrażalnie trudnych wyborów i poświęceń. Stawić czoło faktowi że jest inna i nigdzie nie pasuje oraz zmierzyć się z trudną miłością. 

Trylogia: Igrzyska Śmierci - opowiada o 16 letniej, w ów czas, Katniss Everdeen która zgłasza się za siostrę, do bratobójczej walki którą wygrywa razem z Peetą. W między czasie odkrywa spisek Kapitolu, ponownie bierze udział w Igrzyskach, zostaje symbolem rebelii i powoli zakochuje się w Peecie. 

Dorastająca dziewczyna poświęca się dla siostry, zostaje symbolem lepszego świata i musi dokonać wyboru w miłości. 

3. Niewiele jest podobieńst a różnic dużo. Po za tym to że jakaś inna seria książkowa odniosła większy sukces od Igrzysk nie oznacza że trzeba ją od razu nienawidzieć. Przed nami jesscze wiele takich serii. Igrzyska kiedyś pójdą w nie pamięć bo ich miejsce zajmą nowe i lepsze książki. 

Wszystko przemija - takie jest życie. Nic nie jest wieczne. Jeden sukces zastępuje drugi, ale nie oznacza to że wszystko co nowe i lepsze trzeba nienawidzieć i nazywać plagiatem. 

*****************************************

Wiem że niektórym może niepodobać się to że piszę w tak kontrowersyjny sposób, ale jak już kiedyś mówiłam. 

Na tym polega bycie blogerką. Na byciu kontrowersyjną, na odcinaniu się od sterotypów i pokazywaniu światu własnych poglądów. 

Szanuję zdane każdego i nie zmuszam nikogo do kochania Niezgodnej, w taki sposób w jaki ja ją kocham. Po prostu chciałam pokazać niektórym że jeżeli bliźej zapoznają się z tą historią to zmienią o niej zdanie. 

*************************************

Wszystkich zakochanych w Niezgodnej zapraszam na mojego bloga:

Www.burndivergentnewend.blox.pl

*************************************

ŚCISKAM I CAŁUJĘ

karamel56

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość: [love dream] *.dynamic.mm.pl

  Hej, hej, hej :D Przybywam i komentuję :D
  Jak już pisałam według mnie Niezgodna nie jest plagiatem Igrzysk, bo... spójrzmy prawdzie w oczy! Wszystkie (a przynajmniej zdecydowana większość) książki młodzieżowe są do siebie podobne, a żadna nie jest plagiatem.
  Przyczyn dlaczego nie jest to aż tak mocno hmmm... "ubóstwiana" seria może być wiele. Ja na przykład uważam, że pomysł na książkę był naprawdę genialny, wykonanie trochę słabsze (ale w żadnym razie nie było złe! Było naprawdę dobre, ale uważam, że mogło być lepsze mówię tu głównie o drugim tomie i trochę o trzecim), no i jak już pisałam strasznie denerwowała mnie główna bohaterka, choć muszę przyznać, że naprawdę bardzo często denerwują mnie główne postacie (a Katniss nie była wyjątkiem).
  Zdecydowanie zgadzam się z tym, że niestety wszystko przemija i wszystko jest zastępowane. Jednak tu muszę powiedzieć, że... raczej era Harry'ego Pottera, albo Opowieści z Narnii nie przeminie zbyt szybko z czego bardzo się cieszę :D
  Szkoda mi jednak Igrzysk... bo fandom już powoli się rozsypuje, a ludzie już o tym nie mówią. Ogólnie Igrzyska to serio fajna seria z mądrym przekazem, no i dodatkowo mam do niej ogromny sentyment, więc ja z całą pewnością nie zapomnę o tej trylogii, ale zeszłam z tematu.
  Ogólnie... może Niezgodna nie jest jakąś moją ulubioną serią i nie mam do niej jakiegoś ogromnego sentymentu, ale uważam, że nie zasługuje na opinię plagiatu i z całą pewnością będę czytać Twojego bloga o Niezgodnej, muszę jednak trochę ogarnąć czas wolny :D
  Czas już chyba kończyć ten niezwykle nieogarnięty (jak zawsze) komentarz :D
  Życzę Ci duuuuuuuuuuuuuuuuuużo weny i czytelników :D
  Pozdrawiam
  (miłośniczka niemiłosiernie długich komentarzy) love dream

 • Gość: [karamel56] *.dynamic.telkab.pl

  Hej, hej!
  Dziękuję za tyle motywacji!

  Nie będę pisała co ja myślę na ten temat bo już się wypowiedziałam tam na górze.
  Dziękuję że jako jedna z niewielu masz w planach czytać mojego bloga o Niezgodnej.
  Jest to szalenie miłe!
  Na razie zaczynam, ale rozkręcam się!

  Szkoda mi że era Igrzysk tak szybko przemija bo ta seria jest naprawdę czadowa! Gdyby nie ona nigdy nie pokochałabym tak bardzo książek fantasy, i powiedzmy szczerze nie odkryłabym Niezgodnej! (mojej drugiej miłości życiowej/książkowej) Tyle im zawdzięczam! Kocham je całym sercem i szybko z nimi nie skończę (tak jak z Niezgodną). Prawdopodobnie teź przez wzgląd na bloga. Ale nie. Ja je po prostu kocham!


  Też się cieszę że era Narnii nie przeminie bo to moje ukochane książki z wczesnego dzieciństwa. Co do Harry'ego... jest mi obojętny. Nie lubię go.

  Ps. Nowy rozdział o Peetnis już w drodze!

  Ps2. Też uważam że Niezgodna nie zasługuje na miano plagiatu bo wieeele książek młodzieżowych jest podobnych ale o nich tyle złego się nie mówi.

  ŚCISKAM I CAŁUJĘ
  karamel56 (zarażona przez Love Dream, miłością do dłuugich komentarzy)

© Katniss i Peeta: Opowieść o wielkiej, sile miłości
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci